About 24,500,000 results
Open links in new tab
  1. Joanne read 84 pages in 4 hours. What is the unit rate?

    Aug 19, 2020 · Unit Rate = 4 hours84 pages = 21 pages per hour Interpret the result: This means Joanne reads an average of 21 pages in one hour. This unit rate can be useful if Joanne …

  2. How do you determine the unit rate from a graph? - Brainly.com

    Nov 5, 2020 · To determine the unit rate from a graph, identify two points on the line. The unit rate or slope is the ratio of the vertical change (rise) to the horizontal change (run) between these …

  3. [FREE] Express the following rate as a unit rate: 63 jumping jacks in …

    Nov 28, 2023 · The unit rate of 63 jumping jacks in 3 minutes is calculated by dividing the number of jumping jacks by the minutes, resulting in a unit rate of 21 jumping jacks per minute.

  4. Caleb types 100 words in 5 minutes. What is the unit rate?

    Nov 8, 2018 · The unit rate of 20 words per minute / 0.3 words per second. Given that, Caleb types 100 words in 5 minutes. 100 words to 5 minutes or 5 minutes per 100 words, 20 words …

  5. How can you find the unit rate in a table and in a graph?

    Sep 15, 2020 · To find the unit rate in a table and a graph, follow these steps: Finding the Unit Rate in a Table: Identify the Rate: Look at the values in the table that represent a comparison …

  6. [FREE] What is the unit rate for \frac {1} {4} gallon for every \frac ...

    Jan 19, 2022 · To find the unit rate, we divide the quantity of gallons by the quantity of miles. For a quantity of 1/4 gallon for every 3/10 mile, the unit rate is approximately 0.833 gallons per mile.

  7. During a thunderstorm yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 ...

    Sep 20, 2016 · Answer: The required unit rate is 20 milliliters per minute. Step-by-step explanation: Given that during a thunderstorm yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 …

  8. [FREE] What is meant by unit rate? - brainly.com

    Aug 15, 2019 · A unit rate is a ratio comparing two different quantities where one term is one, providing a clear understanding of how much of one unit corresponds to another. To find it, …

  9. Four students were discussing how to find the unit rate for a ...

    Apr 28, 2020 · The unit rate is the change in y for a 1-unit change in x. Since the graph of a proportion will go through the origin, it is appropriate to look at the y-value for x = 1 (one unit …

  10. Find the unit rate: You bought 10 pounds of potatoes for $4.

    Sep 3, 2020 · The unit rate for buying 10 pounds of potatoes for $4 is $0.40 per pound. This means it costs 40 cents for each pound. You find this by dividing the total cost by the total weight.