
Joanne read 84 pages in 4 hours. What is the unit rate?
Aug 19, 2020 · Unit Rate = 4 hours84 pages = 21 pages per hour Interpret the result: This means Joanne reads an average of 21 pages in one hour. This unit rate can be useful if Joanne …
How do you determine the unit rate from a graph? - Brainly.com
Nov 5, 2020 · To determine the unit rate from a graph, identify two points on the line. The unit rate or slope is the ratio of the vertical change (rise) to the horizontal change (run) between these …
[FREE] Express the following rate as a unit rate: 63 jumping jacks in …
Nov 28, 2023 · The unit rate of 63 jumping jacks in 3 minutes is calculated by dividing the number of jumping jacks by the minutes, resulting in a unit rate of 21 jumping jacks per minute.
Caleb types 100 words in 5 minutes. What is the unit rate?
Nov 8, 2018 · The unit rate of 20 words per minute / 0.3 words per second. Given that, Caleb types 100 words in 5 minutes. 100 words to 5 minutes or 5 minutes per 100 words, 20 words …
How can you find the unit rate in a table and in a graph?
Sep 15, 2020 · To find the unit rate in a table and a graph, follow these steps: Finding the Unit Rate in a Table: Identify the Rate: Look at the values in the table that represent a comparison …
[FREE] What is the unit rate for \frac {1} {4} gallon for every \frac ...
Jan 19, 2022 · To find the unit rate, we divide the quantity of gallons by the quantity of miles. For a quantity of 1/4 gallon for every 3/10 mile, the unit rate is approximately 0.833 gallons per mile.
During a thunderstorm yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 ...
Sep 20, 2016 · Answer: The required unit rate is 20 milliliters per minute. Step-by-step explanation: Given that during a thunderstorm yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 …
[FREE] What is meant by unit rate? - brainly.com
Aug 15, 2019 · A unit rate is a ratio comparing two different quantities where one term is one, providing a clear understanding of how much of one unit corresponds to another. To find it, …
Four students were discussing how to find the unit rate for a ...
Apr 28, 2020 · The unit rate is the change in y for a 1-unit change in x. Since the graph of a proportion will go through the origin, it is appropriate to look at the y-value for x = 1 (one unit …
Find the unit rate: You bought 10 pounds of potatoes for $4.
Sep 3, 2020 · The unit rate for buying 10 pounds of potatoes for $4 is $0.40 per pound. This means it costs 40 cents for each pound. You find this by dividing the total cost by the total weight.